تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۲
کد خبر: ۱۸۴۴۹۴
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیرکل راه و شهرسازی استان خوزستان گفت: یک هزار میلیارد تومان خسارت به حوزه جاده‌ها وارد شده و تاکنون یک ریال برای راه‌ها تخصیص داده نشده است.
کیامرث حاجی‌زاده امروز در هشتمین جلسه ستاد بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده خوزستان اظهار داشت: تا به امروز 7 جلسه قرارگاه، 10 جلسه کمیته بازسازی و 3 جلسه کمیته برگزار شده است.

وی بیان کرد: از نزدیک شاهد ایثار مردم، مسئولان، نهادهای انقلابی و نیروهای مسلح در سیل بودیم با کمک شرکت‌های دولتی، خصوصی و رسانه توانستیم یک ابر بحران را در فرودین ماه مدیریت کنیم.

مدیرکل مدیریت بحران استان خوزستان گفت: در بخش بازسازی برای سوسنگرد و هویزه و پس از بیانات رهبرمعظم انقلاب در عید فطر بیش از 200 دستگاه ماشین آلات را مستقر کرده و پس از 10 روز زمین‌ها قابل کشت و امروز همه آن زمین ها شلتوک کاری شدند و نشاط در منطقه به وجود آورد.

وی خاطرنشان کرد: سیل بندهایی در سوسنگرد و هویزه را به صورت موقت ترمیم کردیم اما هنوز استاندار نیستند. سیل بندهای شهرهای دیگر از بین رفتند و هیچ بودجه‌ای برای آنها دیده نشده است. امسال اگر بارندگی کمتر از نرمال باشد باز هم دچار مشکل آبگرفتگی می‌شویم.

حاجی‌زاده بیان کرد: اعتبار بلاعوض کشاورزی 926 میلیارد تومان بوده که با تاخیر 50 درصد آن اختصاص یافته و به همین سبب نارضایتی در کشاورزان ما ایجاد کرده است. مشکل اساسی ما نحوه قرارداد بانک‌ها بود که پس از مدتی تغییر یافت و بیش از 198 هزار هکتار زمین‌های خسارت دیده مدت زمان زیادی در انتظار تسهیلات ماندند.

مدیرکل مدیریت بحران استان خوزستان عنوان کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده نقدینگی‌ها تا مقداری تامین شده و در بخش‌های دیگر هماهنگی‌های استاندار خوزستان سبب شد از نفت، بنیاد مسکن، بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) توانستیم کمک‌های بسیاری به مردم سیل‌زده داشته باشیم.

وی اظهار داشت: در روزهای گذشته زلزله مسجدسلیمان را شاهد بودیم که خسارت‌های زیادی به خانه‌ها وارد کرد. 39 پس‌لرزه داشت که 4 ریشتر تا 2 ریشتر بوده و نوساناتی را به همراه داشت.

حاجی‌زاده یادآور شد: در همان ساعات اولیه مسئولان هلال احمر و اورژانس در منطقه حضور پیدا کردند و گاز ترش و گاز شهری سریعا قطع شد و تا دو ساعت بعد همه خودروهای پزشکی و اورژانس‌ها در منطقه حضور داشتند که سبب شد تلفات انسانی نداشته باشیم.

مدیرکل مدیریت بحران استان خوزستان عنوان کرد: انتظار این است در سفر فعلی به استان خوزستان در بحث جابجایی بافت فرسوده و پهنه‌های خطر فکری اساسی شود.

یک هکتار از اراضی کشاورزی زیر آب ناشی از سیل نیست

همچنین کیخسرو چنگلوایی نیز در این جلسه اظهار داشت: وضعیت پرداخت‌ها در سیل‌های آذر و بهمن 97 و فرودین  98 در سال زراعی گذشته سه نوبت سیل و خسارت را داشتیم.

وی بیان کرد: 213  هزار هکتار زیر آب رفت و امروز یک هکتار نیز زیر آب نمانده و برنامه ریزی سازمان 423 هزار هکتار برای تابستان است که به جز ذرت همه کشت‌ها انجام شده و کشت بی‌سابقه ای از شلتوک در استان را در پیش داریم.

مدیرکل سازمان جهاد کشاورزی خوزستان خاطرنشان کرد: پرداخت کمک‌های بلاعوض در تاریخ 19 تیر پول به حساب جهاد کشاورزی واریز شده که در همین راستا8  هزار پرونده 225 میلیارد تومان 6 هزار و 123 پرونده با 172 میلیارد تومان اما چیزی که ثبت شده 468 پرونده با 48 میلیارد تومان درخواست است.

وی ادامه داد: براساس مصوبه هیئت وزیران سیل فروردین 98 که ما از آذرماه سال 97 سیل داشتیم و 25 هزار هکتار ما پیش از سیل فروردین آسیب دیده است.

فقر در همه ابعاد در مسجد سلیمان به چشم می‌خورد

امید حاجتی در هشتمین جلسه ستاد بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده خوزستان در تشریح آخرین وضعیت اعتبارات ابلاغ شده اظهار داشت: اولین اعتباری که داده شد تنخواهی بود که 61 میلیارد تومان بود با تخصیص 50 درصد برای انجام عملیات‌های پیشگیری از سیل است که امیدواریم همه آن را به صورت کامل اختصاص دهند تا کار تحکیم سیل بندها پیش برود.

وی بیان کرد: انتظار داریم که از همین منابع مصوب شده با صرفه جویی‌ها خسارت‌ها را پرداخت کنیم که اگر پرداخت نشود نارضایتی ایجاد خواهد کرد و برای مدیریت استان مشکل ساز می‌شود.

رئیس برنامه و بودجه خوزستان گفت: در بحث زیرساختی آنهایی که به استان ابلاغ شده 672 میلیارد تومان با تخصیص 66 درصد در راه‌ها، تاسیسات روستایی، کشاورزی و هواشناسی است.

وی ادامه داد: این تخصیص‌ها با اسناد دو ساله است که برای پیمانکاران جذابیتی ندارد و اگر اسناد یک ساله شوند بهتر می‌توان مدیریت کرد. در بحث زلزله مسجدسلیمان شاید گفت جزو محروم‌ترین مناطق خوزستان در همه شاخص‌ها مانند نرخ بیکاری که بالاترین نرخ بیکاری را دارد و بالاترین تعداد مدارسی که باید تخریب شود و بافت های فرسوده دارد و فقر در همه ابعاد در آنجا به چشم می‌خورد.

حاجتی عنوان کرد: شاید ساختمان‌ها فرو نریختند اما استحکام خود را از دست دادند و با یک زلزله کمتر فرو می‌ریزند. صرفا به سبب اینکه تلفات جانی نداشته دولت به سادگی از آن عبور نکند.

برآورد 600 کیلومتر سیل بند تخریبی با 300 میلیارد تومان اعتبار است

همچنین هدایت اله زارع‌زاده سرپرست دفتر فنی، امور عمرانی و حمل و نقل و ترافیک استانداری خوزستان در این جلسه اظهار داشت: در مجموع 332 روستا در بستر و حریم رودخانه ها واقع شدند و 244 روستا در کرخه کارون و دز و 127 روستا در سیل اخیر دچار آبگرفتگی شدند.

وی بیان کرد: 42 روستا در کمیته بازسازی و نوسازی بحرانی اعلام شدند. جابجایی کلیه روستاها کار اجرایی نخواهد بود و به جای آن چند پیشنهاد داریم، تجدید نظر در طرح هادی این روستاها و بر اساس ابلاغیه وزیر نیرو که هرگونه ساخت و ساز در بستر رودخانه ها ممنوع است.

سرپرست دفتر فنی، امور عمرانی و حمل و نقل و ترافیک استانداری خوزستان درباره پیش‌بینی و تأمین سیل بندها عنوان کرد: برآورد ما 600 کیلومتر سیل بند تخریبی با 300 میلیارد تومان اعتبار است.

وی اظهار داشت: جابجایی روستای صفحه در دارخوین شادگان در محدوده اراضی کشت و صنعت سلمان فارسی با 48 خانوار هستند که اراضی خریداری شده اما روستاییان حاضر به جابجایی نیستند.

زارع‌ زاده ادامه داد: مساحت روستا حدود 20 هکتار و شرایط برای جابجایی آن در 4 کیلومتری مکان فعلی که 20 هکتار از اراضی ملی مهیا است.

یک ریال هم بابت خسارت به حوزه جاده‌های خوزستان پرداخت نشده است

همچنین رضا رضایی در این جلسه با اشاره به این‌که در 79 نقطه دچار شکستگی در مسیر کرخه بودیم، اظهار داشت: 57 هزار مترمکعب خاک‌ریزی برای سیل‌بندها انجام شد و بیش از 180 خودروی سنگین سیل بندها اکنون توان مقابله با سیل جدیت را ندارند.

وی بیان کرد: در حد ممکن سیل بندها ترمیم داده شدند اما استحکام آنها وظیفه چه دستگاهی است و باید مکان و استحکام بخشی آنها نیز انجام شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان خوزستان گفت: یک هزار میلیارد تومان خسارت به حوزه جاده‌ها وارد شده و تاکنون یک ریال برای راه‌ها تخصیص داده نشده است. هزینه‌های بسیاری را در سیل متحمل شدیم و حدود 11 میلیارد به شرکت‌هایی که در سیل کمک کار بودند، 8 میلیارد اعتبار مصوب شده که 50 درصد آن تخصیص یافته است.

تأمین سه هزار بسته معیشتی برای مناطق سیل‌زده خوزستان

همچنین شاهین فتحی معاون عملیات سازمان هلا‌ل‌احمر نیز گفت: آخرین تصمیمی که برای مناطق سیل زده خوزستان گرفته شده تامین 3 هزار بسته معیشتی بوده است.

وی ادامه اد: این بسته شامل یخچال و پتو و گاز است که هزار بسته آن تحویل داده شده و دو هزار بسته آن در مسیر است.در زلزله نیز بنا به وظیفه ذاتی هلال احمر نیز آماده خدمات رسانی به مردم حادثه دیده هستیم.

مرجع / تسنیم
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار