تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۳
کد خبر: ۱۸۵۲۰۲
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
معاون آبزی‌پروری اداره کل شیلات خوزستان گفت: در حال حاضر ۶.۲ درصد از کل تولید ماهیان خاویاری کشور در استان خوزستان تولید می‌شود که طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته در برنامه ششم توسعه این میزان باید به ۲۲ درصد در پایان برنامه برسد.
کوروش میرزایی با بیان این‌که از اوایل دهه 80 مطالعات اولیه امکان‌سنجی و پتانسیل‌یابی پرورش ماهیان خاویاری در استان خوزستان آغاز شد اظهار داشت: در سال 86 نخستین مزرعه پرورش ماهیان خاویاری در شهرستان شوش به‌صورت آزمایشی شروع به فعالیت کرد.

وی افزود: در سال93 نخستین واحد پرورش تجاری ماهیان خاویاری خوزستان در دزفول به بهره‌برداری رسید که از آن زمان تا پایان سال 97، 614 تن گوشت و 300 کیلوگرم خاویار از این مزارع استحصال‌شده است.

معاون آبزی‌پروری اداره کل شیلات خوزستان با اشاره به عرضه 2 هزار و 400 تن گوشت و 192 کیلوگرم خاویار در یک دهه گذشته در استان ادامه داد: همچنین تا سال 97 موافقت اصولی احداث کارگاه‌های پرورش ماهیان خاویاری در شهرستان‌های اندیمشک، شوشتر و گتوند با ظرفیت کل 1 هزار و500 تن گوشت و 15 تن خاویار برای بخش خصوصی صادر گردیده است.

میرزایی درباره مجتمع پرورش ماهی دزفول گفت: بزرگ‌ترین مجتمع پرورش ماهیان خاویاری کشور به مساحت کل 48 هزار و 500 هکتار و ظرفیت تولید 2 هزار تن گوشت و 200 تن خاویار در منطقه شوهان دزفول در سال 96 کلنگ زنی شده و واگذاری مزارع آن به افراد ذیصلاح انجام و اقدامات احداث زیرساخت‌های آن انجام‌شده است.

وی در ادامه عنوان کرد: مطالعات صورت گرفته توسط شرکت مهندسی مشاور این اداره کل در سند توسعه شیلات خوزستان نیز بیانگر وجود پتانسیل‌های پرورش ماهیان خاویاری در استان با استفاده از منابع آبی مثل دریاچه پشت سدها در شهرستان‌های ایذه، بهبهان، اندیمشک و مسجدسلیمان، کانال‌ها و شبکه‌های آبیاری خصوصاً در مناطق شوش و گتوند و دزفول و آب‌شور لالی و دشت بزرگ است که دارای توان تولید سالانه 13 هزار و 400 تن گوشت انواع ماهیان خاویاری هستند.

معاون آبزی‌پروری اداره کل شیلات خوزستان بابیان این‌که در حال حاضر 6.2 درصد از کل تولید ماهیان خاویاری کشور در استان خوزستان تولید می‌شود تصریح کرد: طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته در برنامه ششم توسعه، این میزان باید به 22 درصد در پایان برنامه برسد که این مطلب حاکی از ظرفیت‌های استان و توجه سازمان شیلات به اولویت توسعه پرورش ماهیان خاویاری در استان خوزستان به نسبت استان‌های دیگر است.


مرجع / تسنیم
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار