تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۵
کد خبر: ۱۸۵۹۶۶
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیرکل گمرک آبادان بر ضرورت تعیین تکلیف خودروها و کالاهای دپو شده در گمرکات آبادان و خرمشهر به ویژه کالاهای فاسدشدنی، تاکید کرد.
 بحث ثبت سفارش و قوانین و مقرارتی که هر از گاهی به تصویت دولت و مجلس می‌رسد، باعث بروز مشکلات بسیار عدیده‌ای برای فعالین اقتصادی و سرمایه‌گذاران مناطق آزاد شده است. در این مسیر بعضی از مناطق آزاد هم با عدم پیگیری خواسته‌های به حق فعالین اقتصادی باعث بروز مشکلاتی در مناطق  شده‌اند.

طی هفته‌های گذشته بحث عدم ترخیص خودروها از گمرک خرمشهر و نیز بحث عدم ترخیص کالا از گمرک آبادان باعث ایجاد نارضایتی‌هایی در منطقه آزاد اروند شده است و با آنکه در هفته‌های گذشته مدیران منطقه آزاد از ترخیص قریب‌الوقوع خودروها خبر داده بودند اما این وعده‌های متوالی عملی نشد.

برای روشن شدن ابعاد این موضوع، گفت‌و‌گویی با غلامرضا رجبی مدیرکل گمرک آبادان داشتیم که متن این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

 وضعیت کالاهای ترخیص نشده در گمرک به کجا رسید و علت این معضل چیست؟

رجبی: متاسفانه یکسری از کالاهای وارده در سال گذشته و همچنین سال جاری برای واردات با استفاده از سهمیه منطقه آزاد اروند وارد بنادر آبادان و خرمشهر شد که بعضا خوراکی هم است که با توجه به وضعیت جوی منطقه، کالاهای خوراکی امکان فاسدشدنشان وجود دارد و نیز احتمال مردودی این کالاها به دلیل غیرقابل مصرف بودن، وجود خواهد داشت.

سازمان منطقه آزاد اروند در سال گذشته برای واردات، دارای سهمیه بودند که تا تاریخ 31فروردین‌ماه‌1398 امکان استفاده از این سهمیه وجود داشت؛ ولی متاسفانه برای سال جاری تاکنون نتوانسته‌اند از کارگروه سهمیه اخذ نمایند که باعث بروز مشکلاتی برای واردکنندگان کالا به محدوده منطقه آزاد گردیده است.

سازمان منطقه آزاد اروند باید پیگیری نماید تا این سهمیه را هرچه سریع‌تر از کارگروه جذب نموده تا مشکلات واردکنندگان به منطقه مرتفع شود. اینکه سازمان بتواند به صورت علی‌الحساب از سهمیه آتی استفاده کنند، جز دستورالعمل‌های ابلاغی از سوی گمرک ایران نمی‌باشد.

 مسئولان منطقه آزاد اروند حدود دو هفته پیش به فعالین اقتصادی قول هفته آینده را داده بودند، پس با توجه به عدم تخصیص سهمیه برای این منطقه آزاد، چرا این وعده به فعالین اقتصادی داده شده بود؟

رجبی: به نظر بنده قبل از اختصاص سهمیه از طرف کارگروه نباید هیچ قولی به فعالین اقتصادی داده می‌شد، چراکه تاکنون سازمان موفق به اخذ سهمیه وارداتی نشده است؛  در جلسه‌ای که با حضور اعضای کمیسیون اصل نود در سازمان منطقه آزاد اروند برگزار گردید، خجسته نیز این موضوع را به صورت تلفنی با