تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۵
کد خبر: ۱۸۶۰۴۰
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز:
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز با اشاره به اینکه ۷۰ درصد مباحث شورای سلامت در خصوص آب و فاضلاب است، گفت: آب و فاضلاب استان خوزستان مشکلات زیادی دارد و تلاش ها برای رفع کافی نیست.

  ایرج نظری پیش از ظهر امروز یکشنبه در نشست خبری به مناسبت روز خبرنگار اظهار کرد: طی روزهای اخیر در چند منطقه استان از جمله رفیع و همچنین روستایی در باغملک شاهد بیماری های اسهال و استفراغی بودیم که با حضور به موقع کارشناسان کنترل شد.

وی با اشاره به لزوم کنترل آب، نوشیدنی ها و اغذیه مصرفی مردم خصوصا در ایام گرم سال افزود: مسائل موجود در حاشیه ای که آسیب می رساند به سلامت مردم باید مورد توجه همه سازمان ها و ادارات مسئول قرار بگیرد؛ یعنی یک سهل انگاری کوچک و برگشت فاضلاب در یک شهرستان معضلی به وجود می آورد که باید هزینه هنگفتی برای مقابله داشته باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز با اشاره به پیاده روی اربعین و محل خروج زائران از دو مرز چذابه (دانشگاه علوم پزشکی اهواز) و شلمچه (دانشکده علوم پزشکی آبادان) تصریح کرد: برای اربعین هماهنگی های بسیاری برای زائران حسینی انجام شده خصوصا در زمینه برگشت زائران که ممکن است افراد با بیماری برگردند.

نظری در خصوص تأمین دارو گفت: مشکلات دارویی چیزی نیست که در حد دانشگاه قابل حل باشد، البته در مجموع کشور مشکل عمده ای نداشتیم مگر موارد استثنا که شاید بیماران و خانواده آنها تمایل به تهیه نمونه خارجی داشته باشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز با اینکه زمینه بروز وبا وجود داشت ولی آماری از ابتلای بیماران به وبا نداشتیم؛ همچنین در زمینه هپاتیت نیز در حد مداخله دانشگاه موردی نبوده است.

نظری با اشاره به اینکه آب آشامیدنی با سلامت مردم سر و کار دارد، ادامه داد: مشکلات بسیاری در زمینه زیرساخت های آب و فاضلاب وجود دارد و هرچند کارهای خوبی انجام شده ولی هنوز هم جای کار بسیاری دارند.

وی با اشاره به اینکه ۷۰ درصد مباحث شورای سلامت در خصوص آب و فاضلاب است، عنوان کرد: مشکلات زیادی در بحث آب و فاضلاب استان خوزستان داریم و تلاش های آبفا برای رفع این مشکلات به اندازه کافی نیست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز یادآور شد: کدورت آب، سطح میکروبی و کلر آب آشامیدنی روزانه به صورت مستمر مورد آزمایش قرار می گیرد؛ در برخی مواقع خصوصا ایام بحران شاید چهار تا پنج بار این کنترل انجام می شود.

نظری با اعلام این خبر که در سال ۹۶ در بازگشت زائران اربعین از مرز چذابه بیش از ۲۵۰ مورد وبای عراقی داشتیم که وارد ایران شد؛ به همین میزان هم در مرز شلمچه مشاهده شده که متعلق به زائران سراسر کشور بود.

وی اضافه کرد: تمامی این افراد ابتدا مورد درمان قرار گرفته و حتی تا بازگشت به شهرها کنترل شدند و خوشبخ