تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۰
کد خبر: ۱۸۷۳۹۰
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره

 نماینده مردم خرمشهر در مجلس شورای اسلامی از اعضای ستاد مدیریت بحران خرمشهر خواست برای جلب مشارکت‌ها از هم‌اکنون کمبودها برای پیشگیری از وقوع سیلاب را اعلام کنند.

عبدالله سامری عصر امروز در جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان خرمشهر در فرمانداری این شهرستان، اظهار کرد: خرمشهر در دو نوبت با سیلاب مواجه شد که بعد از مهار سیل اول کار نیمه رها شد و باعث شد برای مهار سیلاب دوم فرصت پیگیری گرفته شود.

وی افزود: در سیلاب اخیر بسیاری از مسئولان رده‌بالای کشوری و انتظامی وارد میدان شدند اما برای جلب کمک‌های آنها زمان ازدست‌رفته بود.

نماینده مردم خرمشهر در مجلس بر لزوم پیشگیری از وقوع سیلاب از هم‌اکنون تأکید کرد و گفت: کار در دقایق آخر از کنترل خارج می‌شود و اکنون وقت پیگیری است و باید از هم‌اکنون نواقص مطرح شود تا بتوان از استان و پایتخت کمک جذب کرد.

وی همچنین داشتن یک منبع اطلاعاتی در مواقع بحران طبیعی را یک ضرورت دانست و بیان کرد: در زمان سیلاب در خرمشهر دیده بان و کسی که بتواند اطلاعات دقیق بدهد وجود نداشت و برای سال جدید باید تدبیری اتخاذ کرد تا بتوان اطلاع موثق از وضعیت فعلی و آتی ارائه کرد.

سامری، ته‌نشینی رسوبات در بستر کارون اهواز را تهدیدی برای این کلان‌شهر و همچنین شهرستان‌های پایین‌دست همچون خرمشهر دانست و توضیح داد: باوجوداینکه سطح آب کارون پائین آمده اما عمق بستر این رودخانه در اهواز بعد از وقوع سیلاب پرشده است که در صورت ورود حجم بالای آب، خطر سیلاب شهر اهواز را تهدید خواهد کرد.

وی افزود: همچنین رسوبات به سمت خرمشهر نیز سرازیر خواهد شد و می‌تواند به خطری برای این شهر هم تبدیل شود.

نماینده مردم خرمشهر در ادامه به مناطق بحرانی خرمشهر همچون روستاهای غرب کارون اشاره و لایروبی نهر عریض را به‌عنوان راهکاری برای دفع خطر احتمالی سیلاب معرفی کرد.

سامری در این رابطه توضیح داد: نهر عریض از شلمچه تا غرب کارون امتداد دارد که اگر پاک‌سازی و لایروبی شود می‌تواند آب‌های سطحی را به اروندرود تخلیه کند.

وی افزود: نهر عریض ارتفاع و عمق زیادی دارد اما لایروبی آن تنها تا شهرک اول شلمچه انجام‌شده است که با ادامه روند لایروبی این نهر می‌توان از آن برای دفع خطر سیلاب همچنین تخلیه آب پساب‌ها استفاده کرد.


مرجع / مـهـر
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار