تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۶
کد خبر: ۱۸۷۴۲۷
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
محققان موفق به تولید سلول خورشیدی ارگانیک شده‌اند که قادر به جذب و ذخیره سازی نور دریافت شده از محیط‌های سربسته و تبدیل آن به انرژی است.
سلول خورشیدی با قابلیت تبدیل نور داخل ساختمان به برق

  سلول های خورشیدی معمولا تنها قابلیت جذب و ذخیره سازی نور خورشید را برای تبدیل به برق دارند، اما حالا نمونه ای از این سلول ها برای استفاده در محیط های دربسته تولید شده اند.

سلول های خورشیدی موجود در بازار معمولا از نیمه هادی های سیلیکونی کریستالی تشکیل شده اند، اما سلول های خورشیدی جدید ارگانیک باریک، منعطف، سبک تر و ارزان قیمت تر بوده و می توانند نور موجود در محیط های دربسته را هم جذب کنند.

تولید سلول های خورشیدی جدید با همکاری محققان سوئدی و چینی انجام شده و آنها قادر به جذب طیف نوری هستند که در محیط های دربسته وجود دارد. در حال حاضر دو نمونه از این سلول های خورشیدی تولید شده که مساحت آنها به ترتیب یک و 4 سانتیمتر مربع است.

بهره وری این سلول های ارگانیک برای تبدیل نور داخل ساختمان ها به برق در حدود 26.1 درصد است و انرژی که از این طریق ذخیره و تبدیل به برق می شود برای روشن نگهداشتن یک اتاق کافی است. بنابراین می توان انتظار داشت در آینده استفاده از این سلول ها هم افزایش یابد.

مرجع / فـارس
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار