تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۶
کد خبر: ۱۸۷۴۵۴
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
در پنج ماه نخست امسال؛
معاون اقتصادی و بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان گفت: میزان صادرات غیرنفتی خوزستان در پنج ماه نخست امسال به کشور عراق نسبت به مدت مشابه پارسال به لحاظ ارزشی ۲۸ درصد افزایش داشته است.

عبدالرحمان ناصریان بیان کرد: در این مدت میزان صادرات غیرنفتی از خوزستان به کشور عراق به لحاظ وزنی ۱.۶ میلیون تن(کاهش ۱۰ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال)، و به لحاظ ارزشی یک میلیارد و ۳۹ میلیون دلار برآورد شده است و عمده  صادرات به عراق از مرزهای شلمچه و چذابه صورت گرفته است.

وی ادامه داد: میزان صادرات غیر نفتی از مرز شلمچه به کشور عراق در این مدت نسبت به پارسال از لحاظ وزنی ۴۳۵ هزار تن و به لحاظ ارزشی ۴۱۱ میلیون دلار ( افزایش ۱۷۳ درصدی از لحاظ ارزش نسبت به مدت مشابه پارسال) بود. 

ناصریان ادامه داد: میزان صادرات غیر نفتی از مرز چذابه خوزستان به کشور عراق در این مدت نیز به لحاظ وزنی ۳۳۷ هزار تن و به لحاظ ارزشی ۳۴۳ هزار دلار بوده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۷ درصد کاهش داشته است.

عوامل کاهش صادرات غیر نفتی از مرز چذابه

وی گفت: از جمله عواملی که از ابتدای امسال تاکنون باعث کاهش صادرات از مرز چذابه شده را می توان به وقوع سیل اخیر در خوزستان و بسته شدن ۲ ماه جاده ارتباطی به مرز چذابه، اعتصاب کامیون داران ایرانی به دلیل گران شدن قطعات یدکی و لاستیک، اعتصاب کامیون داران عراقی، ممنوعیت صدور برخی کالاها از طرف ایران و عراق و مشکلات در این مرز اشاره کرد.

وی ادامه داد: به دلیل این مشکلات در مرز چذابه، محموله های صادراتی از خوزستان از مرز شلمچه و سایر مرزها صادر شده و روند صادرات به کشور عراق از خوزستان یک روند صعودی بوده است.

 معاون اقتصادی و بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان افزود: بر اساس آمار ارایه شده توسط گمرک خوزستان در پنج ماه نخست امسال میزان صادرات غیر نفتی از خوزستان به لحاظ وزنی ۶.۵ میلیون تن و به لحاظ ارزشی ۴.۵ میلیارد دلار اعلام شده که نسبت به مدت مشابه پارسال از نظر ارزشی ۷۵ درصد رشد داشته است.

ناصریان ادامه داد: کل واردات به خوزستان در این مدت نیز به لحاظ وزنی ۷.۶ میلیون تن و به لحاظ ارزشی ۲.۹ میلیارد دلار اعلام شده که نسبت به مدت مشابه پارسال به لحاظ وزنی ۶ درصد و به لحاظ ارزشی یک درصد رشد داشته است.

وی گفت: بر اساس آمار اعلام شده از سوی سایر گمرکات کشور، در پنج ماه امسال میزان صادرات غیر نفتی به عراق از خوزستان به لحاظ وزنی ۴۸ درصد و به لحاظ ارزشی ۲۶ درصد کاهش یافته که این آمار مربوط به صادرات سایر استان های کشور از مرزهای خوزستان بوده و ارتباطی به میزان صادرات خوزستان ندارد، هر چند باید دلیل کاهش صادرات سایر گمرکات کشور به عراق از مرزهای خوزستان را بررسی کرد.

ناصریان بیان کرد: بر اساس برنامه راهبردی سال ۹۸ میزان صادرات غیرنفتی خوزستان ۹.۳ میلیارد دلار پیش بینی شده که با توجه به تحقق صادرات غیر نفتی به میزان ۴.۵ میلیارد دلار از خوزستان در پنج ماه نخست امسال پیش بینی می شود میزان صادرات غیر نفتی خوزستان از پیش بینی انجام شده بیشتر شود.

به گزارش ایرنا ،خوزستان با داشتن ۲ مرز بین المللی چذابه و شلمچه و چندین بندر مهم تجاری از جمله بندر امام (ره)، بندر خرمشهر و آبادان و داشتن مرز زمینی با عراق و مرز دریایی با کشورهای حاشیه خلیج فارس از ظرفیت های بسیار بالایی برای فعالیت های اقتصادی و صادراتی برخوردار است.

مرز چذابه در حوزه شهرستان دشت آزدگان در غرب خوزستان از مبادی تردد زائران عتبات عالیات و صادرات کالا به عراق است و پارسال حدود ۵۵۰ میلیون دلار انواع کالاهای غیرنفتی از پایانه تجاری چذابه به عراق صادر شد.

همچنین روزانه بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ دستگاه کامیون حامل محصولاتی همچون تره بار، مواد غذایی و لبنی، مصالح ساختمانی، شیلات، انواع روغن های صنعتی از مرز شلمچه به عراق صادر می شود، پایانه مرزی شلمچه نیز در ۱۵ کیلومتری خرمشهر و ۲۵ کیلومتری بصره قرار دارد.

مرجع / ایرنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار