تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۱
کد خبر: ۱۸۸۳۷۹
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
دبیرانجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه با بیان اینکه مرغداران کمتر از قیمت تمام شده می‌فروشند، گفت در شرایط جنگ اقتصادی و تحریم باید از این صنعت حمایت کرد و گرنه دولت مجبور خواهد شد مرغ و تخم مرغ را هم وارد کند.
زنگ خطر برای صنعت مرغ/اگر دولت اقدام نکند وارد کننده می‌شویم

غلامعلی فارغی دبیرانجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در پاسخ به اینکه گفته می‌شود مرغداران برای متعادل ساختن بازار اقدام به معدوم‌سازی جوجه یکروزه کرده‌اند این میزان معدوم‌سازی چقدر بوده است؟ گفت: تولیدکنندگان جوجه یکروزه جوجه‌های خود را معدوم کرد‌ه‌اند،ضعف برنامه‌ریزی و تداخل برنامه‌ها نارضایتی بین تولیدکنندگان از بازار ایجاد کرده و آنها جوجه یکروزه خود را معدوم کردند و فیلم آن نیز منتشر شد.

وی ادامه داد: آنها حتی 7 میلیون  تخم مرغ نطفه‌دار را که قرار بود از هر کدام از آن دو تا سه کیلو مرغ حاصل شود برای خوراک تخم‌مرغ در بازار به فروش رساندند که ارزش آن تنها 500 تومان است.

*مرغدار با فروش یک کیلو مرغ هزار تومان ضرر می‌کند

فارغی در پاسخ به دلیل این معدوم‌سازی و عرضه تخم‌مرغ نطفه‌دار به جای خوراکی گفت: در حال حاضر قیمت تمام شده تخم مرغ از قیمتی که به صورت عمده می‌فروشیم هزار تومان کمتر است یعنی در واقع هر تولیدکننده با فروش یک کیلوگرم مرغ هزار تومان ضرر می‌کند. 

دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه گفت: در 6 ماهه نخست سال میانگین فروش جوجه یکروزه 1730 تومان بود در حالی که قیمت تمام شده آن برای تولید کننده هر قطعه 2300 تومان تمام می‌شد و همه اینها باعث ورشکستگی مرغداران شده است. 

فارغی در پاسخ به اینکه منظور شما از عدم برنامه‌ریزی چیست، گفت: در 6 ماهه نخست سال 680 میلیون جوجه تولید شد که مجبور شدیم 900 تومان کمتر از قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار بفروشیم. 

*پراکندگی وظایف وزارتخانه‌ها وستاد تنظیم بازار

وی ادامه داد: پیش از این سیاست‌های تولید در وزارت جهاد و سیاست‌های قیمت در وزارت صمت مدیریت می‌شد اما اکنون ستاد تنظیم بازار آمده و دخالت می‌کند. این ستاد گفته بود که بخش تولید 725 میلیون قطعه جوجه تولید کند و تولید کنندگان هم این کار را انجام دادند اما اکنون که قیمت بازار افت کرده هیچ حمایتی از تولید کننده نمی‌شود. 

فارغی تاکید کرد: طبق قانون محصولی که مشمول قیمت‌گذاری است در صورتی که قیمت آن پایین‌تر از بازار باشد باید توسط دولت خریداری شود. 

دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه گفت: تولیدکنندگان به دلیل نبود تقاضا برای جوجه یکروزه  آنها را معدوم کردند و برخی تولیدکنندگان ناچار شدند گله‌های مرغ خود را حذف کنند.

*زنگ خطر برای صنعت مرغ به صدا در آمد 

فارغی  درخصوص عواقب این اقدامات گفت: 6 ماه است تولیدکنندگان جوجه را ارزان‌تر می‌فروشند و اکنون هم مرغ را پایین‌تر از قیمت تمام شده می‌فروشند و اگر این روند ادامه یابد در آخر سال مرغداران گوشتی و تخم‌مرغی متضرر شده و باید به واردکننده این محصولات وارد شویم. 

وی با بیان اینکه صنعت مرغداری در همه زمینه‌ها خودکفا است، گفت: در شرایط جنگ اقتصادی و تحریم باید از این صنعت حمایت کرد و گرنه با ادامه این وضعیت دولت مجبور خواهد شد مرغ و تخم مرغ را هم وارد کند.


مرجع / فـارس
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار