جلسه هم اندیشی سازمان جهاد کشاورزی و کشت و صنعت های نیشکر خوزستان با موضوع کشت کلزا برگزار شد.

، در این جلسه که دوشنبه ۱۵ مهرماه ۹۸ برگزار شد، رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان از مدیران عامل کشت و صنعت های نیشکر خوزستان دعوت کرد با توجه به ویژگی های این محصول در تناوب زراعی با نیشکر از کشت کلزا در شرکت‌های استفاده نمایند.

چنگلوایی گفت: ظرفیت های شرکت توسعه نیشکر برای کشاورزی خوزستان بی نظیر است و صنعت نیشکر در واقع یک ابر صنعت در خوزستان است.

وی افزود: کشت نیشکر در خوزستان یک کشت انحصاری است و شکر یکی از مهم‌ترین محصولات کشاورزی است که نقش مهمی در اقتصاد کشورهای تولیدکننده این محصول دارد .

وی افزود: ارزش ریالی حاصل از نیشکر و صنایع جانبی استان ۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است که به عنوان یک ابر صنعت در استان تلقی می شود. وی با بیان اینکه خوزستان ۴۵ درصد شکر کشور را تولید می کند که ۸۰۰ هزار تن آن از نیشکر و ۱۰۰ هزار تن آن از چغندرقند می باشد، اظهار داشت: ۸۴ درصد روغن مورد نیاز کشور از کشورهای دیگر وارد می شود که خروج ۳ و نیم میلیارد دلاری ارز از کشور را به دنبال دارد و برای ۳ میلیون نفر در خارج از کشور اشتغال ایجاد کرده است.

چنگلوایی با اشاره به اینکه ضریب خوداتکایی کشور در خوراک دام فقط ۸ درصد می باشد تصریح نمود: از لحاظ دمایی، شرایط اقلیمی ، توپوگرافی ، راندمان آبیاری و … کلزا شاخص ترین دانه روغنی می باشد .

وی به حمایت های دولت در سال های اخیر اشاره نمود و افزایش قیمت تضمینی کلزا نسبت به دیگر محصولات کشاورزی ، اعطای یارانه خرید ادوات کشت ، داشت و برداشت و خرید و پرداخت به موقع پول کلزا به کشاورزان را مهم‌ترین آنها برشمرد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان اظهار داشت: به موازات افزایش سطح کلزا ، افزایش عملکرد در سطح ،تولید محصول مقاوم به عوامل بیماری زا به صنعت و کارخانجات مربوطه نیز توجه ویژه ای شده است. وی تاریخ توصیه شده جهت کشت دانه روغنی کلزا را ۱۰ آبان عنوان نمود و از مدیران عامل کشت و صنعت های نیشکر خوزستان دعوت نمود با توجه به ویژگی های این محصول در تناوب زراعی با نیشکر از کشت کلزا در شرکت‌های استفاده نمایند./نیشکرنیوز