تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۵
کد خبر: ۱۸۸۶۲۸
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
 با گذشت ۱۷ روز از آغاز سال تحصیلی جدید، دانش آموزان ۳۵ روستای بخش نفتی غیزانیه در اهواز، هنوز به کلاس‌های درس نرفته‌اند.

دختران غیزانیه امسال در مقابل «ترک تحصیل» قد علم کرده اند. سه روز مانده به مهر، «فاطمه زبیدی» دانش آموز اول راهنمایی روستای سودان، با انتشار نامه ای به بخشدار غیزانیه در فضای مجازی، نسبت به بی عدالتی آموزشی اعتراض کرد. او در نامه اش از اشتیاق به ادامه تحصیل نوشت و پرسید «چرا به دلیل نبود مدرسه متوسطه در روستایشان و نبود سرویس ایاب و ذهاب، امسال نمی تواند به مدرسه برود؟» در پی نامه فاطمه، شرکت فولاد خوزستان هزینه سرویس ۳۰ دانش آموز روستای سودان را تقبل کرد.

اندکی بعد اما مشخص شد، ترک تحصیل دختران غیزانیه، به روستای سودان محدود نمی شود. چند روز بعد  انتشار نامه «زینب سجیرات» از روستای «صحینات» نشان داد که بازماندگی از تحصیل سرنوشت دانش آموزان ۳۵ روستایی است که سهمشان از «نفت» تنها آلودگی است.

مادر زینب در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت که هیچکدام از دختران روستای صحینات و روستاهای اطراف امسال به مدرسه متوسطه نرفته اند و مساله سرویس نیز همچنان حل نشده باقی مانده است.

بخش غیزانیه در شرق اهواز با داشتن ۴۰۰ حلقه نفت و بزرگترین تاسیسات نفتی، به «پایتخت نفت» نامیده می شود. بر همین اساس در توافقی بین فرمانداری اهواز و شرکت مناطق نفتخیز قرار بود سرویس ایاب و ذهاب دانش آموزانی که روستاهایشان از ۲ مدرسه متوسطه فاصله دارد، را تامین کند. وعده ای که این شرکت حالا حاضر به پذیرفتن آن نیست.

ترک تحصیل برای هیچ

فرماندار اهواز به عنوان رئیس شورای آموزش و پرورش این شهرستان، تاکنون نسبت به ترک تحصیل دختران غیزانیه واکنشی نشان نداده است. فرمانداری اهواز نیز فاقد مشاور و یا معاون امور زنان است که بتواند امور مربوط به دختران را به صورت ویژه پیگیری کند.

سیده فرانک موسوی مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری خوزستان اما در پی اعتراض دختران غیزانیه به ترک تحصیل، هفته گذشته از این بخش بازدید کرد.

موسوی گفت که مساله تامین سرویس ایاب و ذهاب دختران در حال پیگیری است.

وی افزود: نبود سرویس ایاب و ذهاب در بخش غیزانیه و بازماندگی از تحصیل به این دلیل، تنها مختص دختران این روستاها نیست و پسران نیز به همین دلیل امکان رفتن به مدرسه متوسطه را ندارند، بنابراین از آنجایی که مسائل حوزه زنان و خانواده جزو مسئولیت های این اداره کل هستند، سرویس دانش آموزان غیزانیه (اعم از دختران و پسران) از طریق استاندار در حال پیگیری است.

موسوی تاکید کرد: این پذیرفتنی نیست که دانش آموزان به دلیل نبود سرویس ایاب و ذهاب از تحصیل بازبمانند.

وی اضافه کرد: خوشبختانه دانش آموزان روستاهای غیزانیه علاقه به ادامه تحصیل دارند و خانواده های آنها نیز تمایل دارند که فرزندان خود را به مدرسه بفرستند، اما به دلیل شرایط مالی امکان پرداخت هزینه ایاب و ذهاب را ندارند، از سوی دیگر با توجه به اینکه بخش غیزانیه در یک منطقه نفتی واقع است، بر اساس قانون شرکت نفت در قالب مسئولیت های اجتماعی باید سرویس ایاب و ذهاب را برعهده گیرد.

بی‌مسئولیتی اجتماعی

غیزانیه در شرق اهواز، بیش از ۸۰ روستا و در حدود ۲۵ هزار نفر جمعیت دارد. این بخش در میان تاسیسات و لوله های فرسوده نفتی و دود و آلودگی محاصره است. همه روستاها مشکل آب شرب دارند و در حدود ۴۰ روستا با تانکر آبرسانی می شوند. اما مساله ترک تحصیل به ویژه ترک تحصیل دختران در این بخش از آب هم، نگران کننده تر است.

«مسئولیت اجتماعی» یعنی مسئولیت یک شرکت در پاسخگویی به پیامدهای فعالیت هایی که جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد؛ به عبارت دیگر به این معنی است که چگونه از طریق کسب و کار مسئولانه، ایجاد ثروت شود.

محمد خانچی مشاور اجرایی مدیرعامل مناطق نفتخیز جنوب پیش از این درباره سرویس مدارس غیزانیه گفته بود: این شرکت با کلیات موضوع موافق است و در حد امکانات و در قالب سرویس کارکنان خود، می تواند برای تامین سرویس مدارس همکاری کند.

اما حالا بخشدار غیزانیه از ابهام در اجرای این مسئولیت خبر داده و گفته که با وجود پیگیری ها، شرکت مناطق نفتخیز جنوب تاکنون سرویس های دانش آموزان را تقبل نکرده است.

رسول ساکی افزود: در تاریخ ۲۷ خرداد ۹۸ نشستی با فرماندار اهواز و مدیرعامل مناطق نفتخیز جنوب برای حل بخشی از مشکلات غیزانیه برگزار شد، از جمله مساله سرویس و تجهیز مدارس مطرح و مقرر شد که این شرکت برای تامین سرویس ها اقدام کند، اما در آستانه سال تحصیلی ناگهان عنوان کردند که اعتباری برای سرویس دانش آموزی ندارند، در ادامه پیگیری ها دوباره وعده حل شدن مشکل و تقبل سرویس ها داده شد و حتی مسیرهای روستایی که نیاز به جابجایی داشتند اعلام کردیم، اما این مساله تاکنون محقق نشده است.

وی تعداد دانش آموزان بخش غیزانیه را پنج هزار و ۴۰۰ نفر دانش آموز عنوان کرد و گفت: سرویس مدارس از جمله مشکلات آموزشی این بخش است، با توجه به اینکه تنها سه دبیرستان در بخش غیزانیه وجود دارد، دانش آموزان بعد از گذراندن مقطع ابتدایی با مشکل تردد مواجه می شوند و در صورتی که این مساله مرتفع نشود، امسال بیش از ۲۰۰ دانش آموز دچار مشکل خواهند شد، این دانش آموزان در ۳۵ روستا و ۱۴ مسیر (دو نوبت) ساکن هستند که معضل تردد برای دختران شدیدتر است.

ساکی اظهار داشت: پارسال بخشی از هزینه سرویس ها را آموزش و پرورش و بخشی از اعتبارات دهیاری ها تامین شد اما امسال آموزش و پرورش اعلام کرده که پولی برای سرویس ایاب وذهاب ندارد.

وی تصریح کرد: شرکت نفت نه تنها در تامین سرویس مدارس بلکه در تجهیز مدارس اعم از کولر و وسایل گرمایشی نیز همکاری نکرده است.

وعده دوباره نفت

رئیس روابط عمومی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در همین رابطه چهارشنبه به ایرنا گفت: امروز نشستی برای بررسی مشکلات بخش غیزانیه با حضور مدیرعامل این شرکت برگزار شده است.

رضا طاهری با اشاره به دستور ویژه مدیرعامل مناطق نفتخیز برای پیگیری این موضوع، افزود: مقرر شد نیاز سرویس مدارس غیزانیه در هیات مدیره این شرکت مطرح و به زودی این مشکل برطرف شود.

به گفته وی در این نشست همچنین مشکل جاده های غیزانیه مورد بحث قرار گرفته و قرار شد کارگروهی برای بررسی و رفع این مشکل تشکیل شود.

مرجع / ایرنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار