تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۱
کد خبر: ۱۹۰۴۹۸
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
 عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه حذف سیستم نظارتی کیفی از مزارع پرورش میگو در چوئبده سبب شد تا پرورش دهندگان با ضرر جدی از بابت بروز بیماری لکه سفید مواجه شوند.

 جلیل مختار ظهر امروز در جلسه بررسی مشکلات حوزه صید، صیادی و آبزی پروری شهرستان که با حضور رئیس کل شیلات کشور در محل سرسرای اجتماعات فرمانداری ویژه شهرستان آبادان برگزار شد، خطاب به رئیس کل شیلات کشور اظهار کرد: در هفتم مهرماه امسال با حضور نمایندگان از صیادان و اتحادیه ها در حضور وزیر جهاد کشاورزی درباره موارد مختلفی از جمله طرح های آبزیان صحبت کردیم که وزیر بر حمایت جدی و توسعه آبزی پروری در آبادان قول دادند.

وی افزود: با توجه به توسعه آبزیان اعم از ماهی و میگو به شکل گلخانه ای که به صورت پایلوت در نقاطی از کشور اجرا شد و نتایج خوبی نیز در پی داشت، این مورد به عنوان مشاغل خانگی می تواند در شهرستان آبادان نیز اجرایی شود، ضمن اینکه آبزی پروری گلخانه ای به شیوه صنعتی نیز در کنار سایت پرورش ماهی و میگو قابل اجرا است، اجرای این طرح می تواند هزینه ها و ضررهای پرورش دهندگان را جبران کند.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: کانال های زهکشی و آب به سبب طرح پرورش آبزیان در چوئبده سال هاست رها شده و نیاز به لایروبی دارند، کانال های زهکش وضعیت بسیار بدی دارند و آب را از این طریق نمی توان به حوضچه ها رساند.

مختار یادآور شد: صدور اسناد رسمی پرورش دهندگان به عنوان معضلی مهم از دیگر موارد مطرح شده در دیدار با وزیر جهاد کشاورزی بود که مقرر شد جلسه نقل و انتقالات به معاونت اراضی انتقال داده شود؛ لذا در این باره منتظر شنیدن خبرهای خوب هستیم.

وی با بیان اینکه ترویج، توسعه و حمایت جدی از تولید ماهی سیبس به عنوان یک پایلوت موفق که بحث بومی و اقلیمی آن سازگار نشان داده و بازاریابی خوبی را نیز در چین و ایتالیا داشته، می تواند برای چوئبده نیز با توجه به خسارت وارده به مزارع پرورش میگو از بابت بروز بیماری لکه سفید اجرایی شود و ضررهای صنعت گرانی که از این بابت زمین گیر شده اند را جبران کند، گفت: تشکیل کارگروه فنی و تخصصی در کنار فعالان و سرمایه گذاران این بخش امری ضروری و اجتناب ناپذیر است، بسیاری از مراقبت هایی که می تواند بر اساس داده های مراکز پژوهشی به پرورش دهندگان منتقل شود از ورود خسارت های بیشتر به آنان جوگیری می کند، متاسفانه حذف سیستم نظارتی کیفی بر مزارع پرورش میگو در چوئبده سبب شده تا پرورش دهندگان از بابت بروز بیماری لکه سفید بسیار متضرر شوند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه متاسفانه برای سایت ۶۴۷ هکتاری هیچ سهمیه آبی تخصیص داده نشده، افزود: تخصیص آب برای این سایت بر اساس مطالعات شیلات قابلیت پیگیری از سوی نمایندگان را دارد.

وی با تاکید بر اینکه نیاز به حمایت شیلات برای ایجاد زیرساخت ها در بحث زهکش ها، تلمبه خانه ها، تامین و تخصیص اعتبارات ملی و غیره را داریم، اظهار کرد: در بحث صدور مجوز جدید موافقیم مشروط بر اینکه زیست گاه ها را افزایش دهید و رضایتمندی نسبی در میان صیادان به وجود آید، در حال حاضر صیادان از شرایط موجود رضایت ندارند.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بازسازی زیست گاه های آبزیان برای صیادان حیاتی و مهم است، تصریح کرد: افزایش مجوزها بدون افزایش و بهبود زیرساخت ها سبب ورود خسارت به صیادان می شود.

مختار درباره راه اندازی اداره کل شیلات در منطقه آزاد اروند یادآور شد: اگر در این باره بخواهیم بر اساس نسخه مناطق آزاد پیش برویم، این اقدام تنها بر چسب اداره کل را شامل می شود و چارت و یا تعریف کارکردی برای آن وجود ندارد و حتی در بسیاری از موارد در انجام امور دو گانگی و اختلال ایجاد می شود؛ لذا باید تشکیلات چارتی باشد تا طرح های اعتباری، نیازها، تخصیصات و غیره در بودجه پیشنهادی و برنامه ریزی استان مطرح و ابلاغ شود، به دنبال درخواست یک مجوز کامل برای ایجاد اداره کل شیلات در منطقه آزاد اروند هستیم.

مرجع / مـهـر
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار