تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۸
کد خبر: ۱۹۰۷۹۱
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان:
وضعیت تاب آوری رودخانه های خوزستان مناسب نیست
مدیرعامل سازمان آب و برق استان خوزستان گفت: رودخانه های استان خوزستان در برابر حجم بارندگی و رودی آب بالا وضعیت تاب آوری مناسبی ندارند.

  فرهاد ایزدجو پیش از ظهر امروز سه‌شنبه در همایش ملی سیلاب ۹۸-۹۷ در اهواز اظهار کرد: سیلاب سال ۹۸-۹۷ که در استان خوزستان شاهد آن بودیم، سیلاب بزرگی بود که با هماهنگی بین دستگاه ها و مدیریت آن، موجب شد که تا حد ممکن آسیب‌ها کاهش پیدا کند.

وی افزود: با اینکه شهرهای ما در استان توسط این سیلاب تهدید می شد اما با هماهنگی بین بخشی، توانستیم روند پیشروی سیل به مناطق شهری را متوقف کنیم.

مدیرعامل سازمان آب و برق استان خوزستان با اشاره به برگزاری این همایش دو روزه بیان کرد: امید می رود با این چنین نشست هایی، موجب آمادگی بیشتر دستگاه ها برای مقابله با این چنین حوادث باشند.

ایزدجو عنوان کرد: اکنون وضعیت رودخانه های ما در خوزستان مناسب نیست و باید با اجرای طرح های مقابله ای درصد احتمال سیل مجدد را کاهش دهیم.

وی با بیان اینکه ۱۳ میلیارد ۳۰۰ میلیون مترمکعب کل حجم رودخانه های استان خوزستان فعال است، گفت: در فروردین ماه سال جاری ۱۸۶ میلی‌متر حجم بارندگی بود و ۱۵ میلیارد ۲۲۳ میلیون مترمکعب آورده در سدهای استان وارد شد.

مدیرعامل سازمان آب و برق استان خوزستان تصریح کرد: در ایام سیل علاوه بر حجم سیلاب، بحث سد دز و کرخه بود که برای نخستین بار، آب با تراز بالا وارد آن شده بود.

ایزدجو با بیان اینکه وضعیت تاب آوری رودخانه های استان نامناسب است، گفت: ظرفیت رودخانه کرخه ۵۰۰ مترمکعب در ثانیه است و با ورودی بیشتر دچار آب گرفتگی می شود و در سال بارندگی نرمال ۱۰ درصد، امکان سیل وجود دارد.

وی با اشاره به ظرفیت ورودی رودخانه دز افزود: ظرفیت ورودی آب به رودخانه دز، هزار مترمکعب است که در سال بارندگی نرمال ۴۰ درصد امکان سیل در این منطقه وجود دارد.

مدیرعامل آب و برق استان خوزستان بیان کرد: باید در راستای کاهش احتمال وقوع سیل طرح های مقابله ای مانند سیل بند، لایروبی و کانال انحراف سیلاب راه اندازی شود.

ایزدجو از تشکیل کارگروه مشورتی در این راستا خبر داد و گفت: این کارگروه متشکل از متخصصان، نخبگان و صاحب نظران این حوزه است.

مرجع / مـهـر
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار