تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۹
کد خبر: ۱۹۱۰۷۵
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
 انتظار کشاورزان خوزستانی برای بارش رحمت الهی روز یکشنبه با فعالیت سامانه بارشی قوی جنوبی و پیرو آن بارش باران در بیشتر مناطق خوزستان به پایان رسید.

  کشاورزان و باغداران خوزستانی که مدتها چشم به آسمان دوخته بودند با بارش باران فراگیر پاییزی ، خوشحال و مسرور از نزول نعمت الهی دست های خود را به نشانه شکرکاری به سوی آسمان بلند کردند.
بسیاری از کشاورزان خوزستانی به ویژه دیم کاران خوزستان برای نزول باران و به زیرکشت بردن محصول خود لحظه شماری می کردند و هم اکنون با بارش متنناوب پاییزی دغدغه آنان برای شروع کشت دیم برطرف شده است.
با وجود اینکه کشت پاییزه گندم ، کلزا ، چغندرقند و برخی صیفی جات در خوزستان شروع شده ولی بسیاری از کشاورزان خوزستان به ویژه دیم کاران منتظر بارش باران پاییزی بودند تا بتوانند در شرایط مطلوب که خاک از رطوبت مناسب برخوردار باشد کشت و کار خود را شروع‌کنند.
بر اساس اعلام سازمان جهادکشاورزی خوزستان ، در سال زراعی جاری ۵۴۲هزار هکتار از مجموع حدود ۸۰۰هزار هکتار برنامه کشت پاییزه خوزستان ، به کشت گندم اختصاص یافته که از این میزان ۱۶۲هزار هکتار به گندم دیم اختصاص دارد.
بارش های پاییزی برای کشت گندم دیم از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و نقصان در آن می تواند به نابودی یا کشت نکردن محصول منجر شود.
در همین حال بارش باران که از پیش از ظهر روز یکشنبه با نفوذ سامانه فعال جنوبی در بیشتر نقاط خوزستان شروع شده همچنان ادامه دارد . بارش در مناطق سردسیر و مرتفع شرق و شمال شرق خوزستان به صورت برف پیش بینی شده است.
پیش بینی شده بارندگی فراگیر و موثر با شدت و ضعف تا روز سه شنبه ادامه داشته باشد ولی درمناطق شمالی و شمال شرق از شدت بیشتری برخوردار خواهد بود.
مدیریت بحران استان خوزستان چند روز پیش نسبت به وقوع بارندگی های شدید و بالا آمدن آب مسیل ها و رودخانه های فصلی هشدار داده و از عموم مردم به ویژه دامداران و عشایر خواست از حریم رودخانه ها فاصله بگیرند.

هوای اهواز در شرایط سالم
بارش باران پاییزی آلودگی هوای کلانشهر اهواز که ناشی شکل گیری پدیده وارونگی هوا یا اینورژن حرارتی بود برطرف کرد و شهروندان پس از چندین روز توانستند نفسی تازه کنند.
آلودگی هوا تعطیلی ۲ روزه مدارس چند شهر خوزستان را به همراه داشت و بسیاری از شهروندان نیز ترجیح دادند در شرایط هوای بسیار ناسالم اهواز در منازل بمانند و کمتر در فضای آزاد قرار گیرند.
شرایط وارونگی هوا از ۱۷ آبان بر استان خوزستان حاکم بوده که به لطف باران امروز ، این شرایط تبدیل به هوای پاک و باطراوت شد.

آبگرفتگی برخی معابر عمومی اهواز
باران پاییزی با وجود آنکه لطافت و طراوت خاصی به هوای شهرهای خوزستان بخشید ولی در اهواز مرکز خوزستان بسیاری از معابر عمومی و زیرگذرها دچار آبگرفتگی شد.
آبگرفتگی و بالا آمدن فاضلاب در مناطق کیانپارس ، کیان آباد و برخی مناطق حاشیه ای اهواز که فاقد سامانه جمع‌آوری آبهای سطحی و فاضلاب هستند بیشتر نمود داشته است.
هم اکنون ماموران شهرداری و آب و فاضلاب در حال رفع آبگرفتگی خیابان ها و معابر عمومی که دچار مشکل شده‌اند هستند.
موسی شاعری شهردار کلانشهر اهواز چندی پیش با اذعان به اینکه آبگرفتگی و فاضلاب اهواز مشکل گذشته ، حال و آینده این کلانشهر است گفت: مردم باید صبور باشند.
معضل بالاآمدن فاضلاب اهواز در سیلاب بهار امسال به قدری بغرنج و عذاب آور شد که بسیاری شهروندان این کلانشهر را با مشکلات حاد بهداشتی رو به رو کرد و بر زندگی عادی آنان تاثیر گذاشت.    
گفته می شود بسیاری از مناطق اهواز با بارش بیش از ۱۵میلمتر دچار آبگرفتگی و سرریز شدن فاضلاب می‌شوند چون کشش و ظرفیشبکه فاضلاب گنجایش بیش از این رقم را ندارد.  

عشایر کوچ رو خوزستان مسرور از بارندگی های پاییزی
نگرانی و دغدغه کمبود آب و کم رمق بودن مراتع برای ۲۳هزارخانوار عشایری که از هفت استان به مناطق قشلاقی خوزستان ساکن شده اند با بارش های پاییزی برطرف شد.
تاخیر در بارندگی های پاییزی برای این جمعیت مولد کشور نگرانی های زیادی به همراه داشت به گونه ای که امور عشایری خوزستان ناچار شد ۳۰دستگاه تانکر برای آبرسانی به عشایر به کار گیرد.
به لطف الهی با بارش باران پاییزی نگرانی عشایر بابت تامین آب مورد نیاز دام و شرب برطرف شده است.
کشاورزان خوزستانی و عشایر کوچ رو امیدوار هستند با تداوم بارندگی پاییزی که موج دوم آن اواخر هفته جاری در خوزستان شروع‌ می‌شود وضعیت معیشتی و اقتصادی آنان بهبود یابد.

خوشحالی شهروندان از بارش باران پاییزی
مردم خوزستان که در فصل پاییز شاهد بارش های قابل توجه و فراگیری نبودند از روز یکشنبه با ظاهر شدن ابرهای باران زا در آسمان غبار گرفته این استان و بارش رحمت الهی به وجد آمدند.
بارش باران پاییزی به شهروندان خوزستانی هوایی باطراوت و عاری از آلودگی هدیه داد.
قرار است فردا دوشنبه فعالیت عادی مدارس برخی شهرهای خوزستان که به دلیل آلودگی هوا تعطیل شده بود با بهبود شرایط جوی و رفع آلودگی زیست محیطی از سرگرفته شود.

مرجع / ایرنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار