تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۶
کد خبر: ۱۹۲۲۰۹
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
قرارداد این پروژه‌ها با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به میزان ۱۷هزار میلیارد ریال در ۱۱ استان کشور (استان‌های خوزستان، هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان، مازندران، سمنان، البرز، گلستان، اصفهان، کرمان و ایلام) منعقد شده است.
 معاون مهندسی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه در حال‌حاضر ۸۵ پروژه تاسیسات نمک‌زدایی آب‌شیرین‌کن با ظرفیت ۱۷۵میلیون مترمکعب در سال (۴۷۰ هزار مترمکعب در شبانه روز) در حال احداث و بهره‌برداری است، اظهار کرد: قرارداد این پروژه‌ها با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به میزان ۱۷هزار میلیارد ریال در ۱۱ استان کشور (استان‌های خوزستان، هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان، مازندران، سمنان، البرز، گلستان، اصفهان، کرمان و ایلام) منعقد شده است. به گفته شاهین پاکروح، ۹۰ درصد این قراردادها مربوط به استان‌های حاشیه‌ خلیج‌فارس و دریای عمان است.

معاون مهندسی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور ادامه داد: از مجموع این پروژه‌ها، ۲۵ پروژه با مجموع ظرفیت تولید ۲۲۰ هزار مترمکعب در شبانه‌روز در حال ساخت و ۶۰ پروژه با مجموع ظرفیت تولید ۲۵۰ هزار مترمکعب در شبانه‌روز در حال بهره‌برداری است. بر اساس این گزارش، برای تامین آب برخی استان‌ها و کمرنگ‌تر شدن دغدغه کم‌آبی، استفاده از آب دریاها هم یکی از راه‌حل‌هاست. به گفته کارشناسان، با وضعیت کنونی خشکسالی و تغییر اقلیم موجود، چاره‌ای جز رفتن به سمت تامین آب شیرین از محل آب دریا وجود نخواهد داشت، در این راستا نیز مطالعاتی که وزارت نیرو و شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور انجام داده، به تصویب رسیده و ابلاغ شده است که در فاز اول، آب مورد نیاز حاشیه صد کیلومتری جنوب کشور در استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خوزستان و بوشهر، به‌طور کامل از آب دریا تامین شود و از آب‌های درون سرزمینی رفع نیاز شود. در این راستا، اواسط سال گذشته بود که رئیس‌جمهوری بر این مساله تاکید کرده و گفته بود که ایران تقریبا در یک منطقه خشک قرار گرفته است و ما باید برای مردم به فکر آب باشیم. همچنین اواسط سال گذشته، رضا اردکانیان وزیر نیرو اعلام کرد که در زمینه آب‌شیرین‌کن‌ها، ۱۴۲ قرارداد مشارکت بخش خصوصی با سرمایه‌ای بالغ بر ۷۳۰۰ میلیارد تومان منعقد شده است و وزارت نیرو برنامه‌های ویژه‌ای را برای این موضوع در نظر گرفته است./دنیای اقتصادایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار