تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۴
کد خبر: ۱۹۷۳۷۲
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
با وجود انتقادات وسیع نسبت به عملکرد تبلیغاتی برخی از کاندیداها اما همچنان این کاندیداها به فعالیت غیرمردمی و غیرقانونی خود ادامه می‌دهند.
 تبلیغات انتخاباتی متعهدانه ابتدایی‌ترین مطالبه شهروندان از کاندیداهای انتخاباتی بود که به نظر می‌رسد برخی از این کاندیداها تمایلی به برآورده کردن آن ندارند.

نخستین مطالبه مردم از این کاندیداها بسیار واضح است؛ «از در و دیوار شهر برای چسباندن پوسترها استفاده نکنند چرا که این کار غیرمجاز است و باید فقط در مکان‌هایی که برای این منظور در نظر گرفته شده است و یا جاهای خصوصی استفاده کرد».‌ اقدامات خلاف قاعده و دستورالعمل این کاندیداها از همان لحظات آغازین  با اعتراض شهروندان روبه‌رو شد.

همچنین امام جمعه اهواز در خطبه‌های نماز جمعه این هفته به صراحت نسبت به نحوه تبلیغات برخی از این ستادهای تبلیغاتی انتقاد کرد و گفت: «اگر دیدید کسانی هزینه‌های زیاد می‌کنند، پوستر زیاد و آن چنانی می‌چسبانند، سفره‌های آن چنانی پهن می‌کنند، وعده‌های دروغین می‌دهند و هزینه‌های میلیونی و میلیاردی می‌کنند به‌طور یقین دلیل بر نداشتن لیاقت آنها است.»

حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی‌فرد در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: «هزینه‌های زیاد برای تبلیغات و پخش گسترده پوستر در سطح شهر این سؤال را به‌وجود می‌آورد که پول این تبلیغات از کجا تأمین‌ شده است؟ مشخص است که چنین شخصی با ورود به مجلس منافع مردم را در نظر نمی‌گیرد و به‌دنبال تأمین منافع خود و اطرافیان خواهد بود.»

پویش نه به تبلیغات کاغذی در فضای مجازی

با شروع زمان رسمی تبلیغات انتخابات در ساعات آغازین 24 بهمن‌ماه فضای شهر پر شده از تبلیغات کاغذی و از تابلوهای راهنمایی و رانندگی تا ایستگاه‌های اتوبوس از کاغذهای تبلیغاتی در امان نمانده‌اند.

در طول مدت تبلیغات، زباله‌های ایجاد شده و مصرف حجم بالای کاغذ، آن را به یک مشکل برای شهرها و مردم تبدیل می‌کند به‌همین دلیل کاربران فضای مجازی با راه انداختن کمپین #نه_به_تبلیغات_کاغذی و #نه_به_تبلیغات_کثیف از نامزدها درخواست کرده‌اند تا حد امکان از این سبک تبلیغات پرهیز کرده و از روش‌های دیگر به تبلیغ بپردازند.

این کمپین تلاش دارد با ایجاد یک گفتمان از محیط شهر دفاع کند، کاربری با شرکت در این کمپین در صفحه اجتماعی خود نوشت: «نامزدها قرار است مدیریت همین شهر را برعهده بگیرند پس برای تمیز کردن آن تلاش کنند نه کثیف کردن آن».

شهروند دیگری بیان کرد: «این کاندیداها اول باید یاد بگیرند به‌خاطر منافع خود چهره شهر را مخدوش نکنند، رای دادن به این‌ها خیانت به خودمان است».

شهروند دیگری با خطاب قرار دادن یکی از کاندیداها گفت: او که چهار سال نماینده اهواز بود چه دست‌آوردی داشت که حالا این چنین کمر همت به‌نابودی شهر بسته است و سراسر شهر را پر از پوسترهای خود کرده است؟ هر جا ببینیم پوسترش را مشاهده می‌کنیم که با سریش چسبیده شده، حتی به علائم شهری و تابلوها هم رحم نکرده».

فرماندار اهواز: تبلیغات خارج از محل تعیین شده ممنوع است

فرماندار اهواز  نیز نسبت به این رویه کاندیداها انتقاد کرد و گفت: تبلیغات انتخاباتی خارج از محل‌های تعیین شده شهرداری و یا روی دیوارها و تابلوهای شهری، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.

به گفته جمال عالمی نیسی نشستی با همه نامزدها برگزار و در این نشست الزامات قانونی درباره تبلیغات انتخاباتی به آنها گوشزد شده و مسائل مجاز و غیرمجاز تبلیغاتی تشریح شده است.

وی با تاکید بر اینکه تبلیغات نامزدها نباید به‌صورتی باشد که نظم و زیبایی شهر را برهم بریزد، گفت: مقرر شده است که شهرداری اهواز محل‌هایی را ویژه تبلیغات نامزدهای انتخابات تعیین کند.

رئیس ستاد انتخابات اهواز اظهار داشت: چسباندن تبلیغات نامزدها بر روی دیوارها و تابلوهای شهری ممنوع است و پیگرد قانونی دارد این مسئله به نامزدها اعلام شده است.

عالم نیسی از نامه درخواست فعالان محیط زیست مبنی بر جلوگیری از نصب تبلیغات کاغذی در سطح شهر اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: پیش از این نحوه تبلیغات نامزدها و جلوگیری از تخریب چهره شهر پیگیری شده و هیئت نظارت نیز قرار است در این زمینه ورود کند.

تبلیغات یا ضدتبلیغات؟

شاید بسیاری از این کاندیداها یک مشاور تبلیغاتى متخصص  می‌داشتند می‌شد با هزینه‌ای حداقلی و تاثیرگذارى بیشتر تبلیغات خوبی کرد اما به نظر می‌رسد آقایان اعتقادى به کار حرفه‌اى ندارند و فکر می‌کنند تبلیغات یعنى همین چاپ پوستر.

این در حالی است که در سال‌های اخیر، محیط زیست و حفاظت از آن جایگاه متفاوتی در افکار عمومی یافته و دیدگاه‌های مسئولان در این رابطه به یکی از ملاک‌های مهم قضاوت درباره عملکرد ایشان تبدیل شده است؛ متر و معیاری که بر اساس آن عملکرد ایشان ستایش یا نکوهش و نقد می‌شود.

این را بگذارید در کنار تبلیغات بی‌حد و حصر برخی کاندیدا‌ها که موجب می‌شود قطار پوستر‌های تبلیغاتی‌شان در و دیوار شهر‌ها را بپوشاند و حتی درختان و نرده‌های وسط خیابان‌ها را هم بی‌نصیب نگذارد.

در تبلیغاتی که اگر تک رنگ و ساده هم باشند، به برکت کمبود شدید کاغذ و افزایش قیمت شدید آن در یک سال اخیر در زمره تبلیغات گران قیمت قرار می‌گیرند.

کالا‌هایی گران‌قیمت که به مدد نیروی انسانی پرشمار و کوشا در چند روز در ابعاد وسیع در سطح شهر‌ها پراکنده می‌شوند و چهره‌ای کریه و زشت از انتخابات پیش‌روی همگان قرار می‌دهند که زدودنش نیز نیازمند صرف هزینه‌های بسیار و به‌کارگیری جمع بزرگی از کارگران و پیمانکاران شهرداری است.

همه این‌ها در حالی است که با گسترش شبکه‌های اجتماعی و افزون شدن شمار کاربران فضای مجازی در کشورمان و دقت در برنامه‌ها و طرح‌هایی که کاندیدا‌ها ارایه می‌دهند یا از آن مهم‌تر رسیدن به این نقطه که بسیاری ترجیح می‌دهند لیستی و بر اساس گرایش‌های سیاسی رای دهند استفاده گسترده از تبلیغات محیطی آن هم در این شکل زننده جای ابهام دارد.

گویی برخی کاندیدا‌ها هنوز بر این باورند که کیفیت پوسترهایشان یا عکس و شعاری که روی آن‌ها درج می‌کنند یا حتی کمیت این تبلیغات، فاکتوری مهم و موثر در ترغیب مردم به رای دادن به ایشان است؛ غافل از آن که ارزش‌های زیست محیطی در جامعه پا گرفته و رو به گسترش است و همین امر موجب می‌شود این نوع تبلیغات به عاملی برای شکست ایشان تبدیل شود.

به تعبیر بهتر گویی برخی کاندیدا‌ها از این مهم غافل هستند که استفاده وسیع از تبلیغات کاغذی و دیوارنوشته و هر نوع تبلیغ دیگری که منظر شهر‌ها را زشت و موجب اسراف و تولید آلودگی و آسیب به محیط زیست می‌شود، برایشان حکم اقدامی ضد تبلیغاتی را دارد که برای رقم زدنش هزینه هم کرده‌اند در حالی که سودش نصیب دیگر کاندیدا‌ها می‌شود.

مرجع / تسنیم
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار