تاریخ انتشار: ۰۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۹
کد خبر: ۱۹۸۹۰۲
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
مسئولان به داد مرغداران برسند
رئیس اتحادیه مرغداران خوزستان با اشاره به کاهش خرید مرغ در ایام نوروز گفت: مسئولان باید فکری به حال مرغ مازاد در مرغداری‌ها کرده و با ذخیره مرغ اجازه ندهند تولید مرغ در سال جهش تولید کاهش یابد.
 محمدحسین زمانی با اشاره به اعمال محدودیت‌های مختلف برای پیشگیری از شیوع کرونا اظهار داشت: از اواخر سال 98 برای تأمین مرغ در ایام تعطیلات عید نوروز شاهد افزایش جوجه ریزی و خرید جوجه‌ها به قیمت 8 هزار تومان توسط مرغداری‌ها بودیم که اکنون بیش از 150 هزار تن مرغ در مرغداری‌های کشور انباشته‌شده اما خریداری برای آن‌ها نیست.

وی افزود: رستوران‌ها، فروشگاه‌ها، تالارهای عروسی و دیدوبازدیدهای مردم تعطیل شد که به همان نسبت تقاضا برای خرید مرغ کاهش یافت، به‌گونه‌ای که در برخی از استان‌های کشور قیمت خرید یک کیلو مرغ از یک کیلو سیب‌زمینی نیز کمتر شد.

رئیس اتحادیه مرغداران خوزستان به سخنان رهبر انقلاب درباره نام‌گذاری سال 99 به‌عنوان سال جهش تولید اشاره کرد و ادامه داد: اکنون مرغی که باید با قیمت تمام‌شده بین 9 تا 10 هزار تومان از مرغداری خریده شود متأسفانه کشتارگاه‌ها 5 تا 6 هزار تومان می‌خرند و این یعنی به ازای هر کیلو مرغ 50 تا 60 درصد ضرر به تولیدکننده وارد می‌شود که دقیقاً در تضاد با شعار سال است.

زمانی بابیان اینکه در حال حاضر جمع‌آوری مرغ از واحدهای مرغ گوشتی ضرورتی ملی است، عنوان کرد: به دلیل اهمیت فوق‌العاده امنیت غذایی و تأمین گوشت مرغ به‌عنوان یک محصول مهم پرمصرف در سبد غذایی است و باید از طریق وزارت جهاد کشاورزی هماهنگی لازم برای خرید مرغ توسط کشتارگاه‌هایی که دارای تونل انجماد هستند انجام شود.

وی تصریح کرد: همه واحدهای مرغداری که مرغ مازاد در سالن‌هایشان باقی‌مانده باید برای تولید آینده تخلیه و مرغ آن‌ها ذخیره‌سازی استراتژیک شود.

رئیس اتحادیه مرغداران خوزستان تأکید کرد: تولید مرغداری‌های یک سرمایه ملی و حیاتی است که دولت باید با همه قوا برای حمایت از این صنعت تولیدی ورود کرده و آن را از نابودی نجات دهد.

زمانی هشدار داد: با توجه به تجربه گذشته و رکود بازار در خرید مرغ که سبب تجمع مرغ در مرغداری‌ها شده، در ماه آینده شاهد کاهش شدید مرغ در کشور خواهیم بود چراکه جوجه‌ای تولید نشده و مرغداری‌ها نیز توان ادامه فعالیت و تولید ندارند.

به گزارش تسنیم، اکنون قیمت تمام‌شده یک کیلو مرغ 10 هزار تومان است که از 2 فروردین 99 کشتارگاه‌ها برخلاف نرخ مصوب، باقیمتی کمتر از 7 هزار تومان حاضر به خریداری مرغ هستند.

مرجع / تسنیم
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار