تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۷
کد خبر: ۱۹۹۰۶۷
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
  رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دزفول گفت: مبارزه بیولوژیک علیه آفات برگ‌خوار و جوانه‌خوار بلوط در جنگل‌های زاگرس آغاز شد.

علیرضا فتح الهی  افزود: آفات برگ خوار و جوانه خوار  بلوط از  بیماری‌های جنگل های زاگرس هستند که اگر با آنها مبارزه نشود باعث نابودی جنگل ها خواهند شد.
وی افزود: با همکاری اداره حفاظت محیط زیست و حمایت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خوزستان با استفاده از محلول بیولوژیکی باسیلوس تورژینسیس BT  مبارزه بیولوژیکی در سطح ۳۰۰ هکتار از جنگل های زاگرس آغاز و  محلول پاشی شده است.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دزفول گفت: برای فعال کردن باکتری های موجود در پودرهای بی تی لازم است از چند ساعت قبل آنها را در آب حل کرد و محلول به دست آمده را از صافی عبور داده و درون محلول پاش های موتوری ریخت آنگاه بر روی درختان پاشید به طوری که تمام درخت به محلول آغشته شود.
فتح الهی افزود: در این عملیات از چهار محلول پاش موتوری پشتی و یک محلول پاش موتوری زنبه ای استفاده شده است 

وی با بیان اینکه  بهترین موقع محلول پاشی سن دوم لاروی می باشد گفت:  در این منطقه حشره برگ خوار و جوانه خوار بلوط در سن لاروی ۲ قرار دارد. حجم عملیات اجرایی این محلول پاشی ۳۰۰ هکتار  و پایش ۶ هزار هکتار  است که  نسبت به سطح تقریبی ۷۰ هزار هکتار آلودگی ( آمار برآورد شده سطح آلودگی سال قبل) بسیار ناچیز است.
فتح الهی گفت: پس از پایش درصورت لزوم حدود ۱۰ الی ۱۵ روز بعد عملیات محلول پاشی دوباره  تکرار می شود.

۲۳۰ هزار هکتار از مجموع ۹۲۰ هزار هکتار جنگل های زاگرس استان خوزستان در حوزه استحفاظی دزفول واقع هستند.

پهنهٔ رویشی زاگرس شامل رشته کوه های زاگرس، وسیع ترین و اصلی ترین رویشگاه گونه های مختلف بلوط در ایران بوده و به همین دلیل این منطقه از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است. جنگل های بلوط منطقه زاگرس از منتهی‌الیه شمال غربی کشور (استان آذربایجان غربی) آغاز و سپس غرب (استان‌های کرمانشاه، ایلام، چهارمحال و بختیاری، خوزستان و لرستان) و جنوب غرب ایران (استان‌های کهگیلویه و بویراحمد و فارس) را در بر می گیرد. در بین ۱۱ استان واقع در ناحیه رویشی زاگرس، استان های فارس، لرستان و خوزستان مقام های اول تا سوم را از نظر وسعت رویشگاه های جنگلی و درختی دارا هستند.

مرجع / ایرنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار