تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۱
کد خبر: ۱۹۹۲۷۱
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
رییس سازمان جهادکشاورزی خوزستان گفت:عملیات برداشت مکانیزه دانه روغنی کلزا از روز چهارشنبه در سطح ۵۷هزار هکتار از زمین‌های زراعی خوزستان شروع شد.

کیخسرو چنگلوایی افزود: برداشت کلزا ابتدا از مناطق جنوبی و جنوب شرق خوزستان شروع شده و به تدریج به مناطق مرکزی و شمالی استان کشیده می‌شود.
وی با بیان اینکه خوزستان نسبت به سال زراعی قبل حدود ۸۰ درصد افزایش سطح زیر کشت داشته است پیش‌بینی کرد حدود ۱۱۵هزار تن دانه روغنی کلزا در خوزستان برداشت ‌شود که در مقایسه با سال زراعی ۱۳۹۸-۱۳۹۷ حدود ۲ برابر افزایش خواهد داشت.
چنگلوایی اظهار داشت:دانه روغنی کلزا یکی از محصولات اساسی و راهبردی است که علاوه بر قطع وابستگی کشور به واردات روغن، باعث حاصلخیزی و بهبود ساختمان خاک، استمرار ، پایداری تولید ، کاهش آفات ، بیماری‌ها و علف‌های هرز می‌‎شود.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به روند رو به رشد سطح زیرکشت دانه روغنی کلزا در سال های اخیر در استان افزود:هم اکنون خوزستان در زمینه تولید کلزا پس از استان گلستان در جایگاه دوم قرار گرفته است.
چنگلوایی با اشاره به چشم انداز کشت کلزا تا ۱۵۰هزار هکتار تا سه سال آینده در استان افزود:با برنامه‌ریزی مناسب از نظر الگوی کشت و رعایت تناوب به این سطج زیرکشت خواهیم رسید.
بر اساس مصوبه شورای اقتصاد ، امسال نرخ خرید هرکیلوگرم دانه روغنی کلزا ۴۶هزار و ۶۰۲ ریال تعیین شده است.

اداره کل غله و خدمات بازرگانی خوزستان و تعاون روستایی به عنوان مباشر مسئولیت خرید تضمینی کلزا را برعهده دارند.
استان خوزستان با تولید سالانه ۱۶.۵میلیون تن محصولات زراعی و باغی به ارزش ۲۰۰هزار میلیارد ریال ، از نظر حجم و تنوع تولید در مقام نخست کشوری قرار دارد.
گندم ، جو ، برنج ، نیشکر ، خرما ، انواع مرکبات گرمسیری و سردسیر ، چغندرقند ، دانه های روغنی ، ذرت دانه ای و علوفه‌ای مهمترین تولیدات کشاورزی خوزستان به شمار می‌رود.

مرجع / ایرنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار