تاریخ انتشار: ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۳
کد خبر: ۱۲۱۵۳۴
نسخه چاپی ارسال به دوستان ذخیره
یک فعال محیط زیست عنوان کرد:
کارون همچنان بدهکار اظهارنظرهای حماسی مسئولان فلات مرکزی
امروزه اظهارنظرهای غیرکارشناسی و حماسی زیادی در خصوص انتقال آب کارون گفته می‌شود؛ این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شوند که اساسا کارون هنوز بدهکار حق‌آبه طبیعی دشت تفتیده خوزستان و تالاب‌های خشک آن است
یک فعال محیط زیست گفت: امروزه اظهارنظرهای غیرکارشناسی و حماسی زیادی در خصوص آب کارون گفته می‌شود؛ این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شوند که اساسا کارون هنوز بدهکار حق‌آبه طبیعی دشت تفتیده خوزستان و تالاب‌های خشک آن است.

کارون همچنان بدهکار اظهارنظرهای حماسی مسئولان فلات مرکزی

امین کعبی‌نیا با اشاره به اظهارنظر استاندار یزد در خصوص انتقال آب کارون، اظهار کرد: اظهارات استاندار یزد مصداق توهین به شعور و نوع‌دوستی مردم خوزستان و چهار محال و بختیاری است. ایشان گفته‌اند که انتقال آب ربطی به دیگر استان‌ها ندارد و هیچکس اجازه ندارد مانع انتقال آب برای مردم شود؛ باید به ایشان گفت که مردم خوزستان همچنان از پدیده ریزگردها که عمدتا از کانون‌های داخلی بر می‌خیزد رنج می‌برند، تالاب‌های این استان به دلیل عدم دریافت حق‌آبه، خود به کانون ریزگرد تبدیل شده‌اند و 600 هزار هکتار از دشت‌های حاصلخیز خوزستان به دلیل نبود آب، زیر کشت نرفته است.

وی تصریح کرد: امروزه اظهارنظرهای غیرکارشناسی و حماسی زیادی در خصوص انتقال آب کارون گفته می‌شود؛ این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شوند که اساسا کارون هنوز بدهکار حق‌آبه طبیعی دشت تفتیده خوزستان و تالاب‌های خشک آن است.

این فعال محیط زیست خوزستان با اشاره به روند نابودی نخل‌های آبادان در پی بحران بی‌آبی ادامه داد: یک میلیون اصل از مرغوب‌ترین نخل‌های آبادان به دلیل کم شدن دبی رودخانه کارون و افزایش سطح شوری در حال نابودی است. میلیون‌ها نفر از ساکنان شهرهای حوضه رودخانه کارون نیز به دلیل کمی آب کارون و عدم خودپالایی، آب آشامیدنی را پس از شش مرحله تصفیه کردن استفاده می‌کنند.

کعبی‌نیا افزود: با این همه کمبود آب در استان خوزستان، هیچ‌گاه هیچ خوزستانی‌، اعم از کارشناسان، متخصصان امر، مسئولان و عامه مردم مانع انتقال آب شرب به استان‌های مجاور نشده است. ولی شعور و منش و نوع‌دوستی خوزستانی، این‌گونه اظهارنظرهای ناپخته را قابل پذیرش نمی‌داند و آن را مصداق اهانت و تعدی به حقوق ذاتی و طبیعی خود قلمداد می‌کند.

وی با بیان این‌که رهاسازی آب سد دز و به وجود آمدن سیلاب اخیر، در واقع مقدمه‌ای جهت استارت مجدد پروژه‌های انتقال آب بوده است، گفت: اظهارات استاندار یزد در خصوص کارون بی‌ربط با سیلاب بی‌تدبیری دز نیست و خود موید سناریوی بهانه‌تراشی عاملان انتقال آب به شمار می‌آید.

این فعال محیط زیست تصریح کرد: کارون تاکنون چند برابر حق‌آبه آب شرب شهرهای فلات مرکزی را به حوضه زاینده‌رود پرداخت کرده است؛ پرسش این است این حجم آب منتقل‌شده برای تامین آب شرب شهرهای فلات مرکزی کافی نبوده است؟ یا سهم آب شرب را به مصارف دیگر اختصاص داده‌اند؟

وی افزود: آیا کارون همچنان بدهکار تامین آب شربی است که توسط زاینده‌رود و صنایع آب‌بر و کشاورزی سنتی به غصب برده شده است؟

کعبی‌نیا اظهار کرد: چنانچه کمبودی در زمینه آب مشاهد می‌شود، هموطنان یزدی و اصفهانی ما باید در خصوص بهینه‌سازی روش‌های آبیاری، فرهنگ‌سازی صرفه‌جویی در مصرف آب و مدیریت تقاضای آب گام‌های عملی و فراتر از شعار و هیاهو بردارند.

وی گفت: طرح‌های توسعه صنایع آب‌بر در فلات مرکزی مانند طرح توسعه فولاد و ذوب آهن، خود ناقض اظهارات مسئولان استان‌های یزد و اصفهان مبنی بر کمبود آب است.

این فعال محیط زیست خوزستان عنوان کرد: کارشناسان، متخصصان، ذی‌نفعان و فعالان محیط زیست خوزستان در حال پیگیری جدی حق استان از حوضه کارون بزرگ و اکوسیستم آن از کوهرنگ تا آبادان و تامین حق‌آبه رودها و تالاب‌های خوزستان به عنوان یک مطالبه قانونی هستند.

وی افزود: بیان این نکته ضروری است که مسئولان یزدی و اصفهانی به جای متهم کردن ما و داشتن نگاه تنگ‌نظرانه قومی و محلی، خود به نگاه تدبیر و حکم قانون تمکین کنند و به مسایل حماسی و دیالوگ‌های نسنجیده روی نیاورند. 
مرجع / ایسنا
:
:
:
آخرین اخبار